Mikrovlnná rádiometria
Vysoko citlivá diagnostická metóda funkčného stavu vnútorných orgánov a kože a identifikácia anomálií už v skorých štádiách vzniku
Počítačový diagnostický mikrovlnný rádiometer RTM-01-RES je vysoko citlivý systém, ktorý umožňuje posúdiť funkčný stav tkanív a kostí na základe neinvazívneho merania vnútornej teploty a teploty kože
Zobrazuje a diagnostikuje:
- Chrbticu (všetky úseky)
- Kĺby
- Brušnú dutinu
- Hrudník
- Koža (neoplázie, znamienka, jazvy)
- Slepé črevo
- Močový mechúr
- Žalúdok
- Hlava, krk
- Malá panva
- Obličky, nadobličky
- Pankreas (podžalúdková žľaza)
- Dolné končatiny
- Štítna žľaza
- Prsníky VIAC
Technológia RTM bola tiež úspešne použitá v:
- Gynekológia (patológia panvových orgánov – maternice a vaječníkov)
- Endokrinológia a chirurgia (diagnostika karcinómu štítnej žľazy);
- Neurológia (patológia chrbtice);
- Urológia (diagnostika karcinómu prostaty a obličiek);
- ORL (patologické zmeny v prínosových dutínách)
- Dermatovenerológii (melanóm kože)
Metóda
Metóda RTM-01-RES je založená na meraní intenzity prirodzeného elektromagnetického žiarenia vnútorného tkaniva a kostí v mikrovlných frekvenciách do hĺbky 2 až 7 cm s vysokou presnosťou.
RTM-diagnostika má obrovskú výhodu oproti ostatným diagnostickým metódam.
Už od 70. až 80. rokov sa v medicíne používali termokamery alebo infračervené termografie, ktoré merali teplotu kože v infračervených vlnových dĺžkach.
Skúsenosti ukázali, že v mnohých aplikáciách je žiaduce nielen získať informácie o teplote kože, ale teplote vnútorného tkaniva. To si vyžaduje meranie intenzity žiarenia tkanív vo väčších vlnových dĺžkach.
Poznáme metódu laboratórnej diagnostiky pomocou špecifických antigénov. Avšak, nie je dobré spoliehať sa len na výsledky týchto testov, pretože nie je úplne špecifický. Čo to znamená?
Existujú prípady, keď človek s normálnou hladinou PSA (prostatický antigén špecifický) má rakovinu prostaty. A naopak – s vysokou úrovňou rakovinových buniek, PSA nie je možné zistiť. Nie sú to len ojedinelé prípady.
Jednou z najdôležitejších otázok problematiky diagnostiky RTM bola odolnosť proti rušeniu, pretože elektromagnetické žiarenie tkanív človeka je veľmi slabé (10-14 wattov). Elektronické zariadenia okolo nás, často vydávajú žiarenie oveľa silnejšie. Hlavným zdrojom elektromagnetického rušenia sú osobné počítače, mobilné telefóny a ďalšie elektronické zariadenia. Je zrejmé, že s každým rokom, úroveň elektromagnetického rušenia v okolí rastie. Prvé vzorky RTM prístroja vyžadovali špeciálne clonenie priestorov a to nebolo vždy možné. Avšak, nedávne pokroky vo vede umožnili skonštruovať prístroj, ktorý môže fungovať bez špeciálneho tienenia. To je prístroj, ktorý v súčasnej dobe používame my.
Výhody:
- neobmedzená kvantifikácia vyšetrení
- sledovanie efektívnosti liečby a procedúr
- absolútna neškodnosť
- vysoko citlivá diagnostická metóda – presnosť
- detekcia anomálií už v skorých štádiách vzniku
- okamžitý výsledok a vizualizácia
Autor. Mgr. Mrenková Lucia